7 złych nawyków, które niszczą auto

7 złych nawyków, które niszczą Twoje auto

Motoryzacja

Twój samochód jest jednym z najcenniejszych aktywów. Przemieszcza Cię do miejsc, w których zarabiasz pieniądze, płacisz rachunki, karmisz rodzinę i nie tylko. Z tego powodu powinieneś szczególnie uważać na swój samochód, jeśli chcesz go długo eksploatować. Istnieje wiele przyczyn, powodujących przyspieszone uszkadzanie pojazdu, dlatego ważne jest, aby na wczesnym etapie wypracować dobre nawyki.

Wielu kierowców rozwinęło nawyki, które ich zdaniem są pomocne, ale w rzeczywistości powodują więcej szkód. Przeczytaj artykuł, aby poznać najczęściej spotykane 7 sposobów, w jakie rujnujesz swój samochód, nawet o tym nie wiedząc. Dowiedz się co możesz zrobić, gdy jest już za późno.

1. Nienaturalne zwiększanie obrotów silnika

Wielu kierowców jest przekonanych, że mogą szybciej nagrzać silnik, poprzez wielokrotne naciskanie pedał gazu. Ta praktyka nie jest dobra dla twojego pojazdu, ponieważ prowadzi do uszkodzenia silnika. Jeśli na zewnątrz jest zimno, najlepiej pozwolić spokojnemu rozgrzaniu się płynów w samochodzie.

2. Częste hamowanie

Wiele osób ma także zwyczaj „jechać hamulcami”, co w zasadzie oznacza lekki nacisk na pedał hamulca podczas jazdy, dzięki czemu mogą w każdej chwili natychmiast się zatrzymać. Ta praktyka, często wykonywana na pochyłych wzgórzach, jest wysoce szkodliwa dla ogólnego układu hamulcowego pojazdu. Jazda z niższymi prędkościami pomoże wyeliminować potrzebę utrzymywania stopy na pedale hamulca przez cały czas.

3. Niezwalnianie przed wybojami i progami.

Progi zwalniające, wyboje i inne uszkodzenia powierzchni mogą być wysoce niszczące dla zawieszenia i części podwozia pojazdu, jeśli nie zmniejszysz znacząco prędkości podczas przejazdu nad nimi. W rzeczywistości, dziur należy unikać za wszelką cenę. Progi zwalniające powinny być przejeżdżane ostrożnie i powoli.

4. Notoryczna jazda na tak zwanej „rezerwie”

Ceny gazu z pewnością przyprawiają o ból głowy, ale nie powinieneś tankować samochodu za drobne kwoty. Pamiętaj, aby starać tankować się do pełna, aby nie zmusić pojazdu do korzystania ze starego, brudnego paliwa w dolnej części zbiornika paliwa w pewnym momencie. Doprowadzi to do uszkodzenia silnika i zatkania filtrów.

5. Gwałtowne zatrzymywanie się i ruszanie.

Niezależnie od tego, czy w godzinach szczytu, czy w pośpiechu, aby nie spóźnić się do pracy, nie powinieneś uciekać się do gwałtownego hamowania i ruszania. Ten zwyczaj jazdy wywiera duży nacisk na wewnętrzne działanie układu hamulcowego i wirników i znacznie zwiększa zużycie paliwa.

6. Jazda z nieprawidłowo napompowanymi oponami

Właściwe ciśnienie w oponach ma ogromne znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa i osiągów pojazdu. Niewłaściwie napompowane opony są nie tylko niebezpieczne, ale w ostatecznym rozrachunku powodują inne uszkodzenia samochodu. Upewnij się, że twoje opony nie są nadmiernie napełnione lub niedopompowane, regularnie sprawdzaj ich poziom napompowania.

7. Zaniedbanie regularnych przeglądów

Rutynowe przeglądy samochodu, taka jak przeglądy techniczne czy regularne wizyty w zakładzie mechanicznym, są niezbędne dla bezpieczeństwa pojazdu, osiągów i długowieczności. Jeśli chcesz uniknąć niebezpiecznych warunków jazdy i powtarzających się kosztów naprawy, należy zlecić serwisowanie samochodu zgodnie z instrukcją obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *